SimplyMaya Forums

Welcome to the forum, feel free to ask questions here.

Register FAQ Members List Calendar Mark Forums Read

New Thread
 
Thread Tools
Old 01-02-2005, 09:48 PM   #16
R-Tillery
Subscriber
 
R-Tillery's Avatar
 
Join Date: May 2003
Location: Ventura California
Posts: 966
Thanks: 0
Thanked 1 Time in 1 Post
Default

Plus if you could get Danny or some one to do some MEL script videos or just more videos your cup Will runnith over and will Thirst no more
R-Tillery is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2005, 12:40 AM   #17
twisteddragon33
Registered User
 
twisteddragon33's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Location: New York, USA
Posts: 1,945
Thanks: 0
Thanked 45 Times in 45 Posts
Default

The prices are reasonable but i wish there was a way to buy only the number of points you need for a specific tutorial.

Say(these are all guesses, not exact) you need a total of 37 points for a specific tutorial in its entirety, you only want that one, but you dont want to get the 50 point set because you dont want the ectra 13, or dont plan on needing them for a while...

Theres been a few times i wished i coudl just buy a single tutorial.
__________________
________________________
AIM: SublimeDragon33
Catch me if i'm on. Always up for a chat.
e-mail: sublimedragon33@gmail.com
twisteddragon33 is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2005, 06:56 AM   #18
DanaScully
Subscriber
 
DanaScully's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Miami, Fla
Posts: 149
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Default

Quote:
Originally posted by twisteddragon33
The prices are reasonable but i wish there was a way to buy only the number of points you need for a specific tutorial.

Say(these are all guesses, not exact) you need a total of 37 points for a specific tutorial in its entirety, you only want that one, but you dont want to get the 50 point set because you dont want the ectra 13, or dont plan on needing them for a while...

Theres been a few times i wished i coudl just buy a single tutorial.
I have to say I agree with this point....if mybe there could be a way to just buy the particular tutorial without having to buy excess points, that would be awesome. Like I know its a better bargain buying the points by the bulk, but sometimes I can't afford the entire bunch......i hope you guys get me lol
DanaScully is offline   Reply With Quote
Old 02-02-2005, 02:39 PM   #19
dragonfx
Registered User
 
dragonfx's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,257
Thanks: 0
Thanked 0 Times in 0 Posts
Default

Maximize: (number of tuts to serve times price)-(fixed costs+cost of making a tut times new tuts+number of tuts to sell times cost of served tut)

That is the scientifically fairest price for both of you and your customers

if you give me your costs structure, your guesses about your competence´s, the prices of the services of both, plus real and estimated potential customers number and adquisitive power + lots more information... i may tell you your real (or at least more close to real world) optimum.

I still have a romantic crush for the maximum number of items sold at the minimum prize point (ie what it costs+what you need for living comfortably, wich is the best point for your customers (and teorically (but i doubt it) the best to kick the competence out)
dragonfx is offline   Reply With Quote
New Thread

« Previous Thread | Next Thread »

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
SimplyMaya 2010 - Subscriber Updates Miss_Nova Site News & Announcements 6 13-09-2011 09:37 PM

1 Month

$34

Month-to-month billing
$34/month
Unlimited access to all videos
Project files to download
Easy to cancel at anytime
 
 

3 months

$87

Billing every 3 months
$29/month
Unlimited access to all videos
Project files to download
Easy to cancel at anytime
Save $5 per month or $15 in total compared to monthly billing with this package.

12 months

$288

Billing every 12 months
$24/month
Unlimited access to all videos
Project files to download
Easy to cancel at anytime
Save $10 per month or $120 in total compared to monthly billing with this package.

Your plan will automatically renew. You can cancel at any time via your PayPal account to avoid being charged again.

You can view the FAQ on our video plans here. You can contact us directly here. By clicking one of the buttons above, you agree to our Terms and Privacy Policy.